תפריט

PET CT

CT Scan

לקביעת תור עד 24-72 שעות מהיום באיזור מגוריכם, שלחו הודעה או התקשרו:

מהי בדיקת PET-CT?

זוהי בדיקה מתקדמת המשלבת במכשיר שתי טכנולוגיות של הדמיה – טומוגרפיה ממוחשבת (CT-Computed Tomography) עם טכנולוגיה ברפואה גרעינית הידועה כטומוגרפיה של חומרים רדיואקטיביים פולטי פוזיטרונים (PET – Positron Emission Tomography). ההדמיה במכשיר ה-PET מתבצעת לאחר הזרקה לווריד של חומר רדיואקטיבי הנקלט ומצטבר בתאים הסרטניים CT.נותן תוצאה אנטומית ו-PET נותן תוצאה תפקודית. הבדיקה מאפשרת זיהוי אנטומי של הנגעים הנראים במיפוי.

באילו מצבים רפואיים מבצעים PET-CT?

PET-CT משמשת בעיקר כדי לאבחן גידולים סרטניים, אף שניתן להיעזר בה גם לאבחון מצבים רפואיים נוספים – באופן ספציפי ברקמות הלב והמוח. השימושים העיקריים של הבדיקה : קביעת מידת פיזור הגידול בגופו של הנבדק, להעריך אם הגידול הגיב לטיפול שקיבל המטופל, כאשר רוצים לברר את טיב הממצא שנראה בבדיקות הדמיה אחרות למשל להבדיל בין רקמת צלקת לשארית של גידול לאחר ניתוח וכדי לבדוק אפשרות שהמחלה חזרה לאחר טיפול מוצלח.

הכנה לפני הבדיקה:

לפני הבדיקה מקבל הנבדק הוראות מפורטות מהמכון שבו תיעשה הבדיקה. לרוב הבדיקה נעשית לאחר צום של כ־6 שעות. במהלך הצום יש לשתות מים בלבד. אסור לשתות שתייה מתוקה.

סמנים נפוצים ב PET-CT

FDG

זהו החומר השכיח ביותר כסמן בPET-CT, והוא אנלוג למולקולת גלוקוז – FDG ‏- FluoroDeoxyGlucose (פלואורו-דאוקסי-גלוקוז). מניחים שגידולים סרטניים צורכים כמויות גדולות של גלוקוז ובשל כך אזורים הנגועים בסרטן פעיל יצבעו על-ידי FDG וכך ניתן לזהות את אותם אזורים.

בתחילת הבדיקה, הנבדק מקבל זריקה של FDG לווריד, ולאחריה יש להמתין כשעה עד שהחומר מתפשט בגוף ומגיע למוקדים הרלוונטיים. במהלך שעה זו אין לדבר, לנוע או ללעוס ומסטיק.

Somatostation

בשיטת CT-PET DOTATOC , נעשה שימוש בסומטוסטטין כסמן לזיהוי מיקומם של תאים סרטניים נוירואנדוקרינים בגוף. בשיטה זו ישנו שימוש בOctreotide, שמסומן ב איזוטופ 68-G.

כניסתה של בדיקת PET-CT הייתה אחד הדברים החשובים ביותר בתחום האונקולוגיה. היום אין כמעט טיפול אונקולוגי שבמהלכו לא נעשה שימוש בבדיקה הזאת, היות והיא מספקת את התמונה הטובה והמפורטת ביותר אודות מצבו של החולה, חומרת המחלה, תגובת הגידולים לטיפולים ועוד. לרוב, החולים עוברים מספר בדיקות כאלה במהלך הטיפול: לצורך אבחון, לצורך מעקב על אפקטיביות הטיפול ולאחר השלמת כל הטיפולים לצורך מעקב ושלילת אפשרות של חזרת המחלה.

מה ניתן לגלות באמצעות הבדיקה?

לבדיקת PET-CT יש חשיבות מכרעת ברפואה האונקולוגית, היות וביכולתה לספק לרופא מידע רב אודות מצבו של החולה:

  • הימצאות הגידולים בגופו של הנבדק ומיקומם
  • מידת התגובה של הגידול לטיפול
  • חזרתה של נמחלה לאחר השלמת הטיפולים
  • במקרים מסוימים יופנה החולה לבדיקה גם כדי לברר את טיב הממצא שהתגלה בבדיקת הדמיה אחרת.
  • כמו כן, הבדיקה יעילה גם לאבחון זיהומים, מקרים מסוימים של אפילפסיה ומחלות ניווניות של המוח.

כיצד מבוצעת הבדיקה?

כשעה לפני תחילת הבדיקה מזריקים למטופל לווריד חומר שנקרא FDG שזהו חומר רדיואקטיבי באמצעותו מבוצעת הבדיקה עצמה. חשוב להיות במנוחה מוחלטת במשך השעה הזאת. במידה ומדובר בבדיקה שמטרתה העיקרית היא לקבל תמונה ברורה של המחלה במעיים, יתכן והרופא יחליט להוסיף גם חומר ניגוד בשתייה.

לאחר מכן, כשהחומר התפזר בגוף, המטופל נכנס לחדר הבדיקה, שם עליו לשכב על המיטה ללא תזוזה. המיטה עוברת דרך המכשיר, אך היות ומדובר במכשיר פתוח, לרוב החולים מרגישים בנוח יותר, בהשוואה למשל לבדיקת MRI שמבוצעת בתוך מכשיר סגור. הבדיקה נמשכת בין חצי שעה לשעה.

הבדיקה אינה כואבת ואינה דורשת הרדמה, אך שכיבה ממושכת, במיוחד שכיבה ללא תזוזה במכשיר הבדיקה עצמו, עלולה לגרום לתחושת אי נוחות.

איך מתכוננים לבדיקה?

  • חשוב להיות בצום 6 שעות לפני הבדיקה, אך מותר לשתות מים. החולים הסוכרתיים צריכים לקבל הנחיות מהרופא המטפל, היות והצום עלול לסכן את בריאותם. כמו כן, רמות סוכר גבוהות עשויות להפריע לבדיקה.
  • על המטופל להימנע ממאמצים פיזיים ופעילות ספורטיבית מאומצת 48 שעות לפני הבדיקה.
  • יש צורך להסיר חפצי מתכת לפני תחילת הבדיקה.
  • חולים שנוטלים תרופות שונות צריכים ליידע את הרופא ולבדוק עמו את ההיערכות לקראת הבדיקה.

חשיבות בדיקת PET-CT

המידע שהרופא מקבל בזכות בדיקת PET-CT הוא מידע חיוני ביותר שמשפיע על תכנית הטיפול במקרה של מחלה פעילה, ולפיכך מאפשר לייעל את הטיפול במידה והפרוטוקול הקודם לא השיג את התוצאות הרצויות. הבדיקה כמובן מאפשרת לזהות את חזרתה של המחלה או התפתחות של המחלה, שלעיתים לא מודגם בבדיקות אחרות. אין צורך להסביר עד כמה ההתחלה המידית של הטיפול במחלה היא קריטית עבור החולים. על כל יום של המתנה לתחילת הטיפול או המשך של טיפול לא יעיל במקום הטיפול היעיל החולים משלמים את המחיר היקר ביותר: הבריאות שלהם. במקרים של מחלות אונקולוגיות, הידועות כאלימות ומתפתחות במהירות, לא ניתן להמתין לביצוע הבדיקה.

גם אתם זקוקים לתור דחוף לבדיקה מצילה חיים?

אצלנו ב MedAssist תקבלו תור פרטי עד 72 שעות מפנייתכם!

הבדיקות מבוצעות על ידי רופאים המומחים בבדיקות הדמיה, והפענוח ניתן במקום!

במידה ונדרש בירור נוסף, במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי מדאסיסט מספקת קשת רחבה של בדיקות וטיפולים בהתאמה לצורך רפואי.

אנו עובדים רק עם המכונים והרופאים הטובים ביותר בארץ ונדאג שתגיע אליהם כבר בימים הקרובים.

קבע תור עכשיו

בדיקה ואבחון מהיר עשויים להציל חיים!
אנו זמינים 24/7 למענכם.
השאירו פרטים או התקשרו:​