תפריט

EMG

EMG

לקביעת תור עד 24-72 שעות מהיום באיזור מגוריכם, שלחו הודעה או התקשרו:

על מה אחראים מערכת העצבים ההיקפיים והשרירים שלנו? כמעט על הכול! כל הפעולות שלנו תלויות בתפקוד השרירים והעצבים. פגיעה בתפקודם התקין מגבילה אותנו מאוד וגורמת לנו לכאבים באזור זה או אחר בגוף. פגיעה בתפקוד מערכת העצבים או בתפקוד השרירים גורמת להגבלה משמעותית בפעילויות יומיומיות ולעיתים גם לכאבים עזים. על מנת להעריך את תפקוד מערכת העצבים והשרירים מפנה הרופא לבדיקה אלקטרופיוזיולוגית שמאפשרת לו למדוד את הפעילות החשמלית בעצבים ובשרירים, וזאת על מנת לאתר את מקור הבעיה, לטפל בנזק הנגרם לעצבים ולשרירים, ובכך להפסיק את הכאבים ולהחזיר את המטופל לחיים מלאים ופעילים.

סוגי בדיקת EMG

בעצם, השם EMG כולל בתוכו שתי בדיקות שונות. אחת היא בדיקת ההולכה העצבית, NCT, שבאה להעריך את תפקוד העצבים ההיקפיים. והבדיקה השנייה, בדיקת EMG בודקת את תפקוד השרירים. כשמדובר בחשש לפגיעה במערכת העצבים, לרוב הרופא מפנה לשתי הבדיקות, וזאת מכיוון שפגיעה בעצבים ההיקפיים עלולה לגרום גם לפגיעה בשרירים. כשהרופא סבור שמקור הבעיה הוא בשריר בלבד ולא בעצבים, ניתן לבצע רק את הבדיקה השנייה, ללא בדיקת ההולכה העצבית.

בדיקת ההולכה העצבית מסוגלת לאתר את רוב הפגיעות במערכת העצבים ההיקפית, פרט לפגיעה בשורשי העצבים היוצאים מחוט השדרה ופגיעה בעצבים שקוטרם קטן במיוחד. הבדיקה מתבצעת באמצעות גירוי חשמלי ובדיקת קליטתו. בבדיקה מעריכים כיצד נקלט הגירוי החשמלי בשריר או בנקודה המרוחקת של העצב. המכשיר מונח על גבי העור, לרוב אין צורך לבצע דקירות או חתכים. הבדיקה כרוכה באי נעימות, אך אין צורך בהרדמה.

בדיקה אלקטרופיזיולוגית של השרירים קולטת את הפעילות החשמלית הטבעית הנוצרת בסיבי השרירים, וזאת באמצעות החדרת מחט דקה לתוך השריר. הבדיקה מאפשרת לגלות את המחלות הפוגעות בתפקוד התקין של השרירים. הבדיקה נעשית במספר שלבים: במנוחה, במהלך התכווצות מתונה ובמצב של התכווצות מקסימלית של השריר. כך מתקבלת תמונה כוללת על הפעילות החשמלית בשריר ומידת הפגיעה בו במידה וקיימת.

חשיבות בדיקת EMG

השלב הראשון והקריטי בטיפול במגוון מחלות הפוגעות בתפקוד היומיומי הוא אבחנה מבדלת בין מחלת עצבים שפוגעת בתפקוד השרירים או מחלת שרירים ראשונית. התסמינים יכולים להיות זהים, אך ללא הבנת שורש הבעיה לא ניתן להתחיל בטיפול ראוי שירפא את המחלה ולא רק יאלחש את הסימפטומים. ישנה שורה ארוכה של מחלות בהן הפגיעה בשרירים היא משנית למחלת העצבים שדורשת התערבות מידית וטיפול במערכת העצבים, כמו למשל פגיעה בעצבים בעקבות פריצת דיסק בעמוד השדרה. הנזק לעצבים במקרה זה ובמקרים רבים אחרים הולך ומצטבר, עד שלעיתים נהיה בלתי הפיך. זיהוי מקור הבעיה ומתן טיפול רפואי מידי במקרים רבים עושה את ההבדל בין חיים בריאים ופעילים לבין נכות וכאבים כרוניים. כך, אם הרופא מפנה אתכם לבדיקת EMG, אל תאבדו זמן יקר, ודאו כי תוכלו לבצע את הבדיקה ב-24-72 שעות הקרובות ולהתחיל מיד בטיפול הרפואי הנדרש לשמירה על התפקוד המלא!

גם אתם זקוקים לתור דחוף לבדיקה מצילה חיים?

אצלנו ב MedAssist תקבלו תור פרטי עד 72 שעות מפנייתכם!

הבדיקות מבוצעות על ידי רופאים המומחים בבדיקות הדמיה, והפענוח ניתן במקום!

במידה ונדרש בירור נוסף, במסגרת הטיפול המהיר והמקצועי מדאסיסט מספקת קשת רחבה של בדיקות וטיפולים בהתאמה לצורך רפואי.

אנו עובדים רק עם המכונים והרופאים הטובים ביותר בארץ ונדאג שתגיע אליהם כבר בימים הקרובים.

קבע תור עכשיו

בדיקה ואבחון מהיר עשויים להציל חיים!
אנו זמינים 24/7 למענכם.
השאירו פרטים או התקשרו:​